14 Temmuz 2013 Pazar

Taşrabat yaylası ve tarihi Kervansaray

Merhaba hanımlar ve değerli izleyiciler.Ramazan nasıl geçiyor.Ben bu haftayı misafir ağırlamakla geçirdim.İnşallah yaptığım yemekleri ve tatlı tariflerimi, gezi yayınlarımı bitirdikten sonra yayınlayacağım.
Gezimize İpek yolu üzerindeki bu tarihi kervansarayla devam ediyoruz.Burası Taşrabat yaylası.Kervansarayın üstten görünüşü.Buradan bakınca alt tarafı yerin altında kalıyor.Burası arkadan görünüşü. 


İşte burası da ön tarafından görünüşü.
Sanırım bu fotoğraftan daha iyi anlayabilirsiniz.Hanın giriş kapısı.
Kubbesinin dıştan görünüşü
Bu da kubbenin içten görünüşü
Burası giriş kısmındaki hol ve odacıklardan bir görüntü.İçeride bu şekilde bir çok odacık var.Eskiden ipek yolu üzerinden geçen Kervanlar bu handa konaklayıp dinlenirlermiş.Burası Çin'e çok yakın.Sadece 30 km sonrası Çin.Aslında biz nerdeyse Çin'e kadar gittik.Gitmişken uğrasmıydık ne:)
Bu arada söylemeden geçemeyeceğim bir nokta daha var.Bu kervansarayın taşlarının tamamen elle örüldüğü söyleniyor.Zaten üst üste konulan taşlardan oluşmuş bir yapı.Bu sebeple adı Taşrabat.Resimlere dikkatle bakarsanız bunu daha iyi anlayabilirsiniz.
Biraz da etrafı gezdireyim size.Kervansarayın Hemen ön tarafında kurulmuş Bozüyler var.Daha önce de bahsetmiştim.Bozüy orta asya devletlerinde yaşayan insanların geleneksel evlerdir.Bir nevi çadırdan ev.
Yollar da sıkça gördüğümüz at sürülerinden burada da var.At orta asya insanın vazgeçilmezleri arasındadır.Etinden,sütünden derisinden,her türlü faydalanırlar.At eti ve sütü en önemli yemekleridir ve sıkça tüketirler.At sütü ben de içtim,Hatta eşim geçen sene seanslı at sütü içmişti.At sütü belli aylarda ve belli saatlerde sağılıyormuş.Onun için seanslı ouyor.At sütünü bu gidişimizde de içtik.Çok faydaları varmış.Ayrıca zayıflamaya yardımcı oluyor.Bir tek Kımızı sevemedim.Tadı bana hiç hoş gelmedi.Ama eşim arkadaşlarıyla beraber bir güzel içti valla.Oooh yarasın canım :)İşte bura da elinde kovasıyla at sütü sağmaya hazırlanan bir kadın.
Yine hemen kervansarayın önünden geçen harika bir nehir.Burada oturup kahvaltı yaptık.
Şu güzelliğe bakar mısınız.Mükemmel diimi...
Burada da dinlendik ve çook güzel vakit geçirdikten sonra artık dönme zamanı geldi.
Gittiğimiz yol üzerinde böyle çok sayı da porsukla karşılaştık.O kadar çok ki.Her yere kaçışıyorlardı.Bakın, burada yuvasına doğru koşuyor.
İşte burada da yuvasından yeni çıkmış güneşlenen bir porsuk.Eskiden avlanmasına izin veriliyormuş.Bu ara yasaklamışlar ve sayıları oldukça çoğalmış.Bu hayvanların postu oldukça değerliymiş,kürk ve şapka yapımında kullanılıyormuş.Ayrıca etini de yiyorlarmış.(Duyunca iiiğrenç demekten kendimi alamadım)

Yolumuza devam ederken çok yakından çekemesem de tepemizde gezinen şahin ve atmacaların varlığından da söz etmek istedim.Çok sayıda gördük ama fotoğraflamak çok zor olduğu için çekemedim.Bu da uzaktan görüntüsü.Büyüklüğünü tamin edersiniz.Uzaktan bile ne kadar belirgin diimii...

Yorgunluktan bitkin düşen Haleciğim yol boyunca uyudu.İşte şimdilik bu kadar demeyeceğim,çünkü devamı gelmeye devam edecek.Sevgilerimle....

14 yorum:

 1. ne guzel paylasımlar sayende bızde gıtmıs kadar oluyoruz bakalım sımdı nereye gıdıyoruz bende halenın yanında uyuyayım sen gelınce bızı kaldırırsın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) tabii teyzesi.harika doğa manzaraları sizi bekliyor.

   Sil
 2. harika fotoğraflar, görmediğimiz coğrafyaların fotolarına bakmayı çok seviyorum, teşekkürler devamını bekleriz.. sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gelecek canım.izlemeye devam...
   sevgi ve selamlar...

   Sil
 3. sayende ne güzel geziyoruz ablacım yahu :)
  ne değişik diyarlar görüyoruz...
  ne kadar da güzel saklanmışlar bunca yıldır..
  harika..

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel yerler gezmişsiniz. Bizimle paylaşman daha da güzel. Hoşçakal. ;)

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten de mükemmel yerler.. İyi olmuş sizin için de :)
  Çin o kadar yakınken bir uğrasaydınız ne güzel olurdu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah keşke öyle bir şansımız olsaydı.o kadar yolu geri döndük:)

   Sil
 6. gitmiş kadar olduk canım çok güzel bir yermiş Allah içinize sindirsin :)

  YanıtlaSil
 7. Betonarmelere alışkın olduğumuzdan mıdır bilmem, çok ıssız ve sakin geldi bana oralar. Şahinler ve atmacalar da biraz yırtıcılık karmış. Tamamen doğayla iç içeymişsiniz.
  Dünyadaki bilinmeyen yerleri de böylelikle öğrenmiş oluyoruz. Belgesel tadında paylaşımların için teşekkürler :))

  YanıtlaSil
 8. Hayırlı ramazanlar şulecim.bizde 10yıl önce gitmiştik.Bir gecede bozüyde kalmıştik.Rabbim tekrar nasip edermi bilmem.Eski hatıralarımı canlandırdın.Allah razı olsun. Esra

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...