23 Aralık 2013 Pazartesi

Sarıkamış Şehitlerimizi RAHMETLE Anıyoruz...

'Sarıkamış'ta asıl şehit sayısı 600 bin'
Sarıkamış'ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.

1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars'ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü.
Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars'ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.
Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.
Sarıkamış'ta dondurucu soğuk altında askerlerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey "Sarıkamış" adlı kitabında şöyle anlatıyor:
"Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim. Beni hiç görmedi. zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik".
Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış'ta gördüklerine anılarında şöyle yer vermiş:
"İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar... İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler... Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda...Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah'larına teslim olmuşlardı."
Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915'de sona erdi.
Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti.(alıntı)
Sarıkamış Şehitleri anısına özel klip - VİDEO
Bu vatan kolay kazanılmadı.İnşallah Rabbim bir gün oralara gidip şehitlerimiz için dualar etmeyi bize nasip eder.Rabbim onlardan razı olsun.Bu yazıyı okuyan herkes, lütfen şehitlerimiz için bir fatiha okuyup , ruhlarına hediye eyleyelim.

5 yorum:

 1. canım paylaşım için teşekkürler... Allah onları rahmet etsin şehitlerimiz için yasin-i şerif okuyalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun canım.İnşallah okuyup ruhlarına hediye eyleyelim.

   Sil
 2. şuleciğim ne güzel yapmışsın, yayınlamışsın. Allah (c.c) rahmet eylesin. Okurken bile içi acıyor insanın. Ne kadar üzücü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah canım kolay mı kazanıldı bu vatan.Aynı zamanda eşimin ve benim memleketim oralar.Ben Erzurumluyum, eşim Ardahanlı.Yani ehemmiyreti kat be kat artıyor benim için.İnşallah bir gün gidip dua etmek nasip olur.

   Sil
 3. Allah razı olsun canım hatırlattığın için. mekanları cennet olsun onlar şehitlik makamına erdiler... Bizler bu gün huzur içinde emniyet içinde yaşıyorsak geçmişlerimizin büyük fedakarlıkları sayesinde yaşıyoruz. onlara layık nesiller yetiştirebilmek dileğiyle

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...