2 Ekim 2014 Perşembe

Kıyma Kavurma

Kurban bayramı yaklaşırken etlerimizi nasıl değerlendirebiliriz diye düşünüyoruz.Yemeklik, kıymalık,kavurmalık,dönerlik diye ayırıyoruz.Ve bu şekilde ayırmak işimizi son derece kolaylaştırıyor.Herkesin mutfak kültürü ve eti tüketme şekli birbirinden farklı olabilir.Benim dondurucumda bu saydıklarımın dışında kavrulmuş kıyma da mutlaka yerini alır.İşte en lezzetli haliyle Kıyma kavurma tarifi:

 Et veya kıyma kavururken muhakkak kuyruk yağı kullanıyorum.Eminim sevmeyenler vardır ama inanın lezzeti de işte buradan geliyor.Tabii miktarını daha fazla koyanlar var ama ben fazla koymuyorum.Sadece lezzet verecek kadar ekliyorum.Şimdi vereceğim oranlardan da bunu daha iyi anlayacaksınız.Ama yok ben kesinlikle kullanamam derseniz o zaman alternatif olarak kuyruk yağı yerine tereyağı kullanabilirsiniz.Kesinlikle margarin veya sıvıyağ kullanmayın.Etin lezzetini bozarsınız.Zaten sağlıklı da olmadığını düşünürsek ete kullanmamakta fayda var öyle değil mi? Şimdi gelelim tarife.

Malzemeler:
10 kg orta yağlı veya yağlı olarak çekilmiş kıyma
250 gr kuyruk yağı

Yapılışı:

  • Öncelikle önden biraz ısıttığımız tencereye küp küp doğranmış kuyruk yağını koyalım ve orta ateşte eritelim.Kuyruk yağları küçülüp kuruyana kadar bunu yapalım ve bir süzgeç yardımıyla küçülüp kuruyan yağları içinden alalım.
  • Erimiş olan yağın miktarı kıymanın kavrulması için yeterli olacak.Yağı soğutmadan hemen kıymayı üzerine ekleyerek rengi dönene kadar çevirelim.
  • Kıyma yavaş yavaş sulanmaya başlayacak.Suyunu çektirene kadar arada karıştırarak ve oluşan topakları dağıtarak kavurmaya devam edeceğiz.
  • Dilerseniz ocaktan almaya yakın biraz tuz serpebilirsiniz.
  • Daha sonra pişen kıymayı hemen tepsilere boşaltarak soğumaya bırakalım.
  • Soğuduktan sonra bir kaşık yardımıyla kıymayı dağıtalım.  •  Resimde de gördüğünüz gibi yağı donmuş olacak.


  • Daha sonra çıt çıtlı buz dolabı poşetlerine koyarak dondurucuda muhafaza edebilirsiniz..Rabbim afiyetle yemeyi nasip etsin inşallah.

1 yorum:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...